Turkish Arabic Chinese (Simplified) English German Spanish

HisseBul Twitter  

   
   
   

Zingat1

Adana / Çukurova / Huzurevleri Kira Fiyatları Trendi

   

Evlerimizdeki Elektromanyetik Kirlilik-4

Ayrıntılar

      BİREYSEL KORUYUCU ÖNLEMLER:,

 

1. Yaşam alanlarında yer alıp kullanılmayan elektrikli aletler kapalı konumda bulundurulmalı ve fişten çıkarılmalıdır. Fişten çıkarılmayan cihazlar elektromanyetik kirliklik yaymaya devam edecektir.

 

2.  Saç kurutma makinesi aralıklarla kısa süreli kullanılmalı, elektrikli battaniye kullanılacaksa yatağa girmeden önce fişten çekilmeli, elektrikle çalışsan radyolu saatler yatak başucunda tercih edilmemelidir. Çamaşır, bulaşık makinesi vb. Çalışırken yanında bulunulmamalıdır.

3. Vücudun 1 (bir) kg.nın sıcaklığını 1 c yükselten elektromanyetik enerji miktarı olan sar(specific absorbtion rate) değeri, genel halk maruziyeti için 0,08 w/kg, işyerleri için 0,4 w/kg olarak belirlenmiştir.

 

      Sar değeri 0,1 w/kg değerinin üzerinde olan cep telefonları kullanılmamalıdır.

 

4. Cep telefonları sohbet amaçlı kullanılmamalı, tercihen 1 m. Mesafeden kulaklıkla konuşulmalıdır. Acil durumlar dışında  kapalı tutulmalıdır.

 

5. Televizyon ekranına en az 2 m. Uzaktan izlenmeli, televizyon veya bilgisayarların arkasına  1,5 m.'den daha fazla yaklaşılmamalı ve arkaları yaşam alanının dışına, mümkünse bina dışına doğru yönlendirilmelidir.

 

6. Bilgisayar ve televizyon için mümkünse LCD ekranlar tercih edilmeli, diz üstü bilgisayarlar dahi belli bir mesafede masa üstünde kullanılmalıdır. 

 

7.  Kablosuz telefon ve  internet kısıtlanmaları, uzun konuşmalar için sabit hatlar kullanılmalıdır.

 

8.  Fotokopi makinelerinden en az 50 cm uzakta bulunulmalıdır.

 

9.  İşyerinde çalışanların sağlığı, elektromanyetik alan oluşturan cihazların yakınına girişleri kısıtlanarak ve cihazların ekranının filtrelenmesi sağlanarak korunmalıdır.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

   

YeniEvim Twitter  

   
NTV Haber - Türkiye ve Dünya Gündemi Güncel Son Dakika Haberleri
   
   
   
feed-image Besleme
© ALLROUNDER

Skype Me(tm)!

   
Alembilsin.Com
Yenievim Araç Çubuğu
Facebook'ta Buluşalım
Twitter'da Takip Edin