Turkish Arabic Chinese (Simplified) English German Spanish

HisseBul Twitter  

   
   
   

Zingat1

Adana / Çukurova / Huzurevleri Kira Fiyatları Trendi

   

Evlerimizdeki Elektromanyetik Kirlilik-4

      BİREYSEL KORUYUCU ÖNLEMLER:,

 

1. Yaşam alanlarında yer alıp kullanılmayan elektrikli aletler kapalı konumda bulundurulmalı ve fişten çıkarılmalıdır. Fişten çıkarılmayan cihazlar elektromanyetik kirliklik yaymaya devam edecektir.

 

2.  Saç kurutma makinesi aralıklarla kısa süreli kullanılmalı, elektrikli battaniye kullanılacaksa yatağa girmeden önce fişten çekilmeli, elektrikle çalışsan radyolu saatler yatak başucunda tercih edilmemelidir. Çamaşır, bulaşık makinesi vb. Çalışırken yanında bulunulmamalıdır.

Devamını oku: Evlerimizdeki Elektromanyetik Kirlilik-4

Evlerimizdeki Elektromanyetik Kirlilik-3

ELEKTROMANYETİK ALANA MARUZ KALMA BELİRTİLERİ

   Elektromanyetik alana maruz kalma ile yorgunluk, boğazda kuruluk hissi, baş ağrısı, uykusuzluk,     işitme -görme güçlüğü, seslere aşırıı hassasiyet, alerji, kan basıncında artış görülebilmektedir.

{jcomments on}

 
 

Evlerimizdeki Elektromanyetik Kirlilik-1

 

 

 

 GENEL BİLGİ        Atomlardan çeşitli şekilde ortaya çıkan enerji türleri ve bunların yayılma şekilleri  "elektromayteik radyasyon" olarak adlandırılır. Madde içerisinden geçerken enerjisini aktarmak suretiyle ortamdaki atomları doğrudan veya doşaylı iyonlaştıran türleri "İYONLAŞTIRICI RADYASYON" (ÖRN. X VE GAMA ışınları, ALFA, BETA , NÖTRON parçaçcıkları) olarak tanımlanırken, madde içinde elektronları çekirdekten kopararak iyonlaştırmayan türleri ise "İYONLAŞTIRCI OLMAYAN RADYASYON" (ÖRN: Radyo dalgaları, mikrodalgalar, kızılötesi ışınlar, görünür ışık, morötesi ışınlar    (UV)"  olarak tanımlanmaktadır.

Devamını oku: Evlerimizdeki Elektromanyetik Kirlilik-1

Evlerimizdeki Elektromanyetik Kirlilik-2

ELEKTROMANYETİK RADYASYON VE İNSAN SAĞLIĞI

 

     İyonizan (iyonize edici) radyasyon tipinin direk olarak hücre ve dokulara zarar vererek kanserlere yol açtığı bilindiğinden, uygulama alanları konusunda otorite olan kuruluşlarca halk ve radyasyonla uğraşan profesyoneller için azami doz sınırları belirlemiş ve gerekli korunma tedbirleri alınmıştır.

 

     Ancak, bilim ve teknolojilerdeki gelişmelere paralel olarak bireysel, endüstriyel ve ticari amaçlı yaşamın her alanında yaygın bir biçimde kullanılmaya başlanan mikrodalga fırın, elektrikli süpürge, televizyon vb. ev aletleri, radyo vericileri, bilgisayar, cep telefonu ve baz istasyonları vb. iyonize olmayan radyasyon yaydığı bilinen sistemlerin çevre ve insan sağlığı açısından risklere yol açıp açmadığına dair pek çok çalışma yürütülmektedir.

     Dünya Sağlık Örgütü iyonize olmayan radyasyonun zararlarının belirlenmesine dair 1996 yılında 44 ülkenin katılımıyla bir proje başlatmış olup, yapılan araştırmalarda baz istasyonu, kablosuz teknolojiler gibi iyonize olmayan radyasyon kaynaklarının insan sağlığına zararlı etkileri olduğu bilgisine ulaşılmıştır.

    Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC), oldukça düşük frekanslı manyetik alanları da Grup 2 kanser yapıcı olarak nitelendirmiş ve insanlara karşı olası kanser yapıcı olduğunu 2001 yılında ilan etmiştir. 

      Konuyla ilgili yapılan diğer çalışmalarda;      

     a.     Elektromanyetik alanların çocukluk çağı lösemisinin yanında, yetişkinlerde beyin kanseri, ALS ve düşüklerle ilişkili olduğu kanısına varılmıştır.      

      b.     100 kHz üzerindeki mikrodalgaların kanser yapıcı etkisi olduğu ilan edilmiştir.

     c.      Cep telefonu kullananlarda 10 yıl içinde beyin tümörü gelişme riskinin, kullanmayanlara göre anlamlı derecede yüksek olduğu bildirilmiştir. Akustik nörinom ve glikom riskinin artığı saptanmıştır.       

      ç .      Mikrodalgaların kanser yapıcı etkiye sahip olduğu ilan edilmiştir.      

     d.      İngiltere Çocuk Kanserleri Araştırma Grubu, 2005 yılında elektrik dağıtım hatlarına 200 metreden daha yakın yaşayan çocuklarda lösemiye yakalanma riskinin % 70 oranında arttığını bildirmiştir.       

    e.      Belçika'da bir baz istasyonu altında 2 saat bırakılan kan hücrelerinde kromozom kırıkları meydana geldiği tespit edilmiştir.      

      f.      Almanya'da yapılan çalışmalarda; baz istasyonu kurulduktan sonraki 5 yılda kanser vakalarında anlamlı bir artış olduğu gözlenmiş, baz istasyonlarına 400 m'den daha yakın oturanlarda kötü huylu tümör gelişiminin 1994-2004 yılları arasında 3 kat fazla olduğu saptanmıştır.       

       g.     İsveç'te yapılan geniş çaplı bir araştırmada elektromanyetik radyasyonun çeşitli dermatolojik anormalliklere neden olduğu, bunun da kötü huylu deri kanseri gelişiminde(malign melanoma) belirleyici rol oynayabileceği bildirilmiştir.     

       h.    Yapılan çalışmalarda, santral sinir sisteminin potansiyel hedef olduğu, ALS, Alzheimer, insomnia, seksüel disfonksiyon, kronik yorgunluk, öğrenme ve hafıza problemlerinin yanında nöropsikiyatrik problemlerin elektromanyetik radyasyonla ilişkili olduğu bulunmuştur.

       DOKU HASARININ OLUŞUM MEKANIZMASI    

      Elektromanyetik radyasyonun doku ve hücrelerdeki hasarını, dokularda termal değişiklik yaparak (ısı artışı) ve hücrelerin kimyasını bozarak(DNA hasarı, kan beyin bariyerinde permiabilite artışı, stres protein aktivasyonu, beyin aktivitesinde değişiklik   ve melatonin metabolizmasında hasar) göstermektedir.

 

{jcomments on}

   

YeniEvim Twitter  

   
NTV Haber - Türkiye ve Dünya Gündemi Güncel Son Dakika Haberleri
   
   
   
feed-image Besleme
© ALLROUNDER

Skype Me(tm)!

   
Alembilsin.Com
Yenievim Araç Çubuğu
Facebook'ta Buluşalım
Twitter'da Takip Edin